NEJSTE SI JISTI, JAK S VYKUŘOVÁNÍM ZAČÍT? ŽÁDNÝ STRES, JE TO OPRAVDU JEDNODUCHÉ A JÁ VÁM STOJÍM V ZÁDECH. PTEJTE SE... ;-)

Blog

Kadidlo - bojovník proti zánětům...

O účincích kadidla bylo řečeno už mnohé. Ne nadarmo patří ke třem darům Tří králů při narození Ježíše, mezi které se řadí zlato, myrha a právě kadidlo.... A co na to moderní věda? Nestačí vám jen výroky o jeho prospěšnosti, ale zajímá vás trošku vědecký pohled? Čtěte dále...

V poslední době se kadidlo začíná dostávat do popředí zájmů vědeckých týmů, protože se zjistilo, že kyseliny obsažené ve stromech kadidlovníků (Bosweliia) umí přeprogramovávat enzym, který máme v těle a má klíčovou úlohu při vzniku zánětů (5-Lipoxygenáza). Substance z kadidlovníků tak umí pozitivně ovlivnit astma, revmatickou artritidu a neurodermatidu, říká Oliver Werz z  Friedrich-Schillerovy univerzity v Jeně.

Tento tým provádí již několik let výzkum. Ve svých pokusech použil syntetický protizánětlivý lék Zileuton a přírodní látky s protizánětlivým potenciálem, mezi nimiž bylo právě i kadidlo. Tým profesora Werze byl překvapen, že zatímco se Zileuton i další přírodní látky ihned usídlily přímo v aktivním centru enzymu, aby zablokovaly vznikající zánět, kadidlo postupovalo úplně jinak. Jeho substance se spojila s enzymem na místě mimo jeho aktivní centrum. Toto propojení začalo způsobovat neobvyklé strukturální změny v chování tohoto enzymu. Nejen že začalo v jeho centru protizánětlivě působit, ale začalo ovlivňovat dominovým efektem i další strukturální změny tohoto enzymu. Jak uvádí spoluautorka výzkumu Jana Gerstmeier, z analýzy molekulárního komplexu a jeho možných účinků vyplývá, že 5 - lipogenáza pod vlivem kadidla nejenže přestává aktivovat zánět, ale svoji funkci dokonce obrátí. Místo aby spustila zánět, produkuje protizánětlivé substance.

Tento vědecký tým si uvědomuje potenciál svého výzkumu v oblasti vývoje protizánětlivých léků nejen ve výše uvedených oblastech onemocnění. A tak má v plánu dále zaměřovat svoji pozornosti ke kadidlu, co by léku proti zánětům. 

Třeba se tedy jednou dočkáme, že bude síla přírody využívána, bez ohledu na farma lobby. V tuto chvíli neumožňují zákony a předpisy v ČR jakkoli kadidlo spojovat s léčivými účinky... přes všechna historická i vědecká fakta.

A tak je jen na nás, k čemu inklinujeme, co s námi více souzní, a kterým směrem se naše vlastní volby vydávají... 

 

Zdroj:  https://www.wissenschaft.de/gesundheit-medizin/weihrauch-wie-das-heilige-heilmittel-wirkt/

Friedrich-Schiller-Universität Jena: Nature Chemical Biology, doi: 10.1038/s41589-020-0544-7

Svátek lásky

Loni, v tento čas, jsem před bujarými oslavami tzv. pálení čarodějnic, nabízela na FB (Danjavad - Eliška Lukonchik) svůj vhled na tento svátek, chcete-li společenskou událost a vyzývala jsem k zvědomění jeho podstaty. Aby se bujará párty konala s vědomím oslav života, nikoli smrti upálením. 

 

Letos bujará párty asi nebude, tak máme jedinečnou šanci se ponořit více do hloubky. 

 

Svátek, který pochází z pohanských dob a nese název Beltain, byl v průběhu zavádění křesťanství využit ku prospěchu moci a místo oslav života, moudrosti, propojení s přírodou a "neuchopitelnými" dovednostmi a znalostmi žen (ale i mužů), se začal hon na všechny, kteří vnímali věci jinak... Kteří měli odvahu nemlčet a ve jménu své vnitřní pravdy obětovat i život. 

 

Pálení čarodějnic se tak stalo společensky uznávaným způsobem, jak s těmito individualitami skoncovat,. Aby pod rouškou oslav připravených pro lid a posvěcených pány, nedocházelo k veřejnému odporu vůči likvidaci těchto žen a mužů. Stylem, uděláme oslavu a nikdo nic nepozná. A pokud ano, bude ze strachu mlčet... 

 

Kdykoli si toto zneužití lidské důvěřivosti uvědomím, je mně nesmírně smutno a ač už se dávno nemusíme bát vyslovit svá slova, ukázat své vhledy a postoje, stejně je někde v nás, hluboko skryt ten strach, že by nás to mohlo stát... však si doplňme dle vlastních zkušeností. Život, místo, lásku, ocenění, společenský kredit, výhody? Je toho tolik, čím pomyslně platíme... 

 

A právě v těchto časech, více než kdykoli předtím, je důležité si nalít čistého vína. Mlčíme proto, že nemáme k tématu co říci, protože jsme od svého já odpojeni a nevíme, co si myslet? Nebo proto, že nad námi vládne náš vnitřní strach? 

 

Neznamená to, že jsme dobří či špatní. Je to jenom informace. Pro nás... Letošní rok je o odkrývání vnitřních pravd, o vytáhnutí všech manipulací na světlo, ať už našim přičiněním, skrze chování druhých nebo zásahem vyšší moci (možná si to propojíte s aktuální pandemií)...

 

Pokud máme pocit, že je za tímto tématem něco, čemu nerozumíme, ale přesto to s námi rezonuje, dovolme si letos, díky všem vnějším okolnostem, uchopit "čarodky" jinak. 

 

Udělejme si doma svůj rituál.. Děti nám pomohou. Ty, co přišly v tomto tisíciletí, jsou daleko více napojeny a budeme překvapeni, jaké dotazy, informace, vize a úvahy nám budou nabízet. 

 

Udělejme si oheň jako symbol Beltainu. Dobrý sluha, zlý pán... Poděkujme mu za jeho kvality, bez kterých bychom nedokázali fungovat a vyjádřeme mu respekt před jeho destruktivní silou (ostatně letos nám to po celém světě jasně demonstroval)... Vnímejme lásku i pokoru k tomuto ohni. Pak si položme ruce na svá srdce a mlčky vnímejme svůj vnitřní oheň se stejnými emocemi. Láska a vděk i respekt a pokora. Vnímejme, co prožíváme a buďme připraveni na přítok emocí... veselých, smutných, radostných, bolestných... vše je v pořádku, jen si dovolme je nechat projít a odžít. Klidně si povězme předem, že pokud bude mít kdokoli z nás potřebu se smát či plakat, nebudou to ostatní komentovat, ani na to nijak reagovat... Pokud nás to bude bavit, sdílejme své pocity: mé srdce a můj vnitřní oheň cítí, vnímám, vidím, prožívám... jsou to krásné příběhy a pocity pro všechny. Můžeme ještě pokračovat, pomyslně vzít trošku ohně z našeho srdce a s poselstvím a požehnáním ho pomyslně přiložit na společné hořící ohniště s přáním, aby toto poselství putovalo po celé planetě a posloužilo všude tam, kde je třeba. Mohou to být poselství lásky, zdraví, hojnosti, bezpečí,... poděkování matičce Zemi. Cokoli, co je v souladu s láskou. Důležité je, aby byla využita slova resp. hlas, nikoli jen myšlenka. Pro koho bude těžké to vyslovit nahlas, může šeptat tak, aby ho nikdo neslyšel. Aby slyšel jen a jen sám sebe... Na závěr se můžeme chytit za ruce a skrze tento kruh si popřát do nadcházejícího období dostatek plodnosti, tedy dostatek plodů lásky, zdraví, svobody, financí, ocenění, uznání, seberealizace,... doplňme, co potřebujeme. ❤️

 

A pak pojďme slavit. Že jsme živí, zdraví. Že jsme milující i milovaní. Že můžeme tvořit i bořit to, co nám už neslouží. Že máme kolem sebe ty, které kolem sebe chceme mít i umíme s láskou oddělit ty, které vedle sebe mít už nechceme. Že máme planetu, na které můžeme žít... 

 

Slibuji, že pokud projdeme tímto zvědoměním, už žádné "čarodky" nebudou stejné. Budeme jiní... svět kolem nás bude jiný. 

 

Pakliže milujete vůně a chcete si celý rituál dokončit skrze očistu vůní, vykuřovadlem, nechte si nabídnout Styrax. Jeho symbolika v podobě černého uhlí je více než výmluvná. Přesto nabízí propojení s našimi rodovými liniemi, napojení se na naše "vyšší já" i celou mimosmyslovou úroveň, podporuje laskavost, něhu a jemnost a má mírné afrodiziakální účinky. Nyní v limitované edici s dárečkem v podobě vykuřovací směsi Motivace a úspěch.

 

Krásný svátek lásky, moji milí! ❤️

Eliška

 

 

 

Srdce pod tlakem

V letošním roce se nám děje spousty nečekaných událostí. Vše, co známe a na čem lpíme se mění, získává nové rozměry, dostává nové normy i rámce a toto vše, tato změna různých procesů, systémů a pravidel, dostává nás všechny pod tlak. Ten se může (a často se tak i děje) projevovat skrze emoci hněvu a nespokojenosti. 

 

Ne vždy se nám daří naše emoce nespokojenosti uvolnit někde stranou tak, abychom jimi nezasáhli jinou bytost, a tak chtě či nechtě často přehodíme naši tíhu na ramena druhých... Děláme to, jak nejlépe umíme a všichni se učíme býti vědomějšími, emocionálně stabilnějšími, zodpovědnějšími za naše kroky i volby a především laskavějšími v okamžicích, kdy se nemůžeme pod tlakem událostí svobodně a v radosti nadechnout.

 

Abychom nezranili, neseme si mnohdy naši tíhu, kterou máme ve svých myslích i srdcích, tiše a skrytě dál.  Na první pohled to může vypadat jako laskavé gesto, ale pokud si představíme, že každý z nás vyzařuje nějakou energii, a o tom už dneska není pochyb, a představíme si ji jako jemnou mlhu kolem našich těl, tak pokaždé, když se potkáme s někým jiným, naše mlha se jej dotkne a ta jeho zase nás. Pokud je jeho naladění laskavé, radostné a lehké, odcházíme od něj uvolněnější a spokojenější. Pokud je jeho naladění nespokojené, přetížené a bolestné, odcházíme z jeho blízkosti bez nálady a rozladění.

 

Ať tedy chceme či nikoli, pokaždé když jdeme například do obchodu, projdeme spoustou pomyslných mlžných sprch, v různých náladách a vibracích. A naše srdce na to reaguje, protože je nesmírně citlivým orgánem zachycujícím elektromagnetické vibrace a vlny. Možná vám to nyní dá odpověď na to, proč se v letošním roce cítíte po návštěvě jakéhokoli obchodního či institucionálního zařízení unavení více, než v předchozích letech. 

 

Co s tím? Nakoupit je třeba a vyřídit některé věci na úřadech se musí... Neumíme změnit nastavení těch druhých, ale umíme se opečovat tak, aby na nás "mlžné sprchy" druhých nezanechaly stopy. Abychom naše těla a především pak srdíčko očistili od vibrací, které nejsou naše a nepatří k nám. Abychom byli pouze v naladění, které vychází z našich vědomých kroků, rozhodnutí a voleb.

 

Jak na to, si nyní povíme. Jak víme z přírodopisu na ZŠ, v nose máme receptory, které vedou rovnou do mozku. Následně vdechnutý vzduch míří do plic, kde má za úkol kyslíkem vyživit srdce a krev. Zkusme si to představit jako příběh o několika dějstvích. Nadechnete vůni, kterou jste milovali jako děti. Jakmile projde nosem a dostane se do mozku, začne nám mysl nabízet obrazy a vzpomínky. Konkrétní, jasné, reálné. Tím je zapojena do vůně mysl. Dále ale vzduch pokračuje do plic, vůně se dotýká srdce, které ihned startuje vnitřní skryté pocity. Ty se následně pomocí krevního řečiště rozprostřou do celého těla a uvolní tělo do příjemného fyzického stavu. Výdechem vracíte do společného vzdušného prostoru vše, co není třeba. Vzpomínky, pocity a fyzický komfort přesto zůstávají...

 

Na této bází jsou postaveny naše vykuřovací směsi i jednodruhové pryskyřice a technika vykuřování, kterou najdete popsanou na dalších místech blogu a vlogu. Umí očistit nejen prostor sám, ale i všechny úrovně našeho bytí. Pokud tedy prožíváme velké tlaky, úzkosti, sevření či nepravidelnosti v oblasti srdce, můžeme si pomoci touto očistou. Efekt je téměř okamžitý a rozhodně očistíme místa, kam se jinak nedostaneme. Je samozřejmé, že pokud tyto obtíže trvají déle, je potřeba situaci nepodceňovat a vyhledat lékaře. Potvrzení, že nám nic není, navrátí naši pragmatické mysli klid. V současné době se však často děje, že se jedná o energetické vlny, které dostanou tento drahocenný orgán do nepohody. Prostě na sebe "bereme" tlaky okolí a nečistíme je... Nádherná a laskavá směs, s vysokou vibrační energií, opečovávající právě oblast srdce je směs "Láska, světlo, energie". 

 

Pakliže jste v prostoru, kde nemůžete kvůli hlásičům vykuřovat nebo máte v domácnosti astmatika či jinak nemocného "plícaře", můžete využít rozprašovací esenci "Očista", která funguje stejně. Nebo si ji můžete vozit s sebou v kabelce či brašně a očistu si dělat kdykoli, kdy ucítíte, že je vaše srdce pod tlakem.

 

Krásné a uvolněné dny!

 

 

Není kadidlo jako kadidlo...

 

Mnohokrát slýchávám, že kadidlo smrdí... vzpomínky z návštěv kostelů nám mnohdy nedovolí vnímat tuto nádhernou pryskyřici novým způsobem. A tak dříve, než zaujmeme odmítavý postoj, si alespoň rozšiřme vědomosti. Třeba v nás nové informace vzbudí nový zájem... 

 

Dovoluji si nabídnout informace jen k některým druhům z různých oblastí. Je jich ještě více, ale toto je základní rozdělení, se kterým Očistné vůně pracují. 

 

Boswellia sacra

Pochází z jižní Saudské Arábie, Eritrei, Sudánu a především z Etiopie. Jedná se o klasické kadidlo s uklidňujícími a čistícími účinky. Působí antibakteriálně, antivirově a antisepticky. 

 

Boswellia carteri - oblast Jemen

Šíří kořenitě intenzivní vůni. Tato teplá pečující a balzamická vůně dodává energii, otevírá Duši a podporuje meditaci. 

 

Hougari nebo Al`Hojari - oblast Omán

Vysoce kvalitní kadidlo, které je velmi jemné. Má balzamickou a lehce citrónovou vůni. Působí prokazatelně antibakteriálně, čistí a uvolňuje.

 

Olibanum - oblast Somálsko

Tento druh kadidla pochází ze Somálska a má velmi krásnou aromatickou vůni. Je velmi dobrý pro účely žehnání záměru, čištění a ochranu. 

 

 

Vykuřování krok za krokem

Ač to tak možná nevypadá, vykuřovat se dá v zásadě čímkoli, co najdeme ve volné přírodě. Mohou to být kořeny, listy, kůra, plody, dřevo či pryskyřice. Mnohdy je pryskyřice popsána a pojmenována jako smola. Optimální je, pokud je námi vybraný materiál řádně usušen, nicméně pokud máte vnitřní volání surovinu vykouřit ihned, důvěřujte své intuici. Je jen třeba se nachystat na to, že bude více kouře a důkladněji poté vyvětrat.

Ve specializovaných obchodem můžeme koupit jak jednodruhové suroviny, tak i směsi. Co kdy použít najdeme buď přímo na přebalu nebo na vševědoucím internetu. A nezapomínejme na naši intuici… ta už totiž vše výše uvedené zahrnuje. Některé jsou lokálními surovinami, jiné putují z dalekých koutů planety. Moudrost předků nás učí, že lokální materiál má pro nás unikátní význam. A i s ohledem na životní prostředí je fajn zvážit, jestli je tu kterou surovinu z druhé strany planety skutečně potřebuji. A to nejkrásnější a nejúčinnější nám velmi často roste přímo na zahradě či za humny.

Pakliže už si vybereme vykuřovací suroviny z obchodu, je dobré si zjistit, odkud materiál pochází a jaké hodnoty nabízející firma prezentuje. Toto vše je totiž do vykuřovadel „vtisknuto“. Neváhejme se ptát a pokládat přesně ty otázky, které vás v daný okamžik napadnou. Neobjevují se náhodně…

Vykuřovat můžeme několika způsoby:

1/ vykuřování na uhlíku – je potřeba využít speciální uhlík, který vložíme do nádoby, ve které se z důvodu izolace nachází cca 1 cm písku či soli a po jeho rozpálení se vkládá požadovaná surovina. Nevýhodou je doprovodný pach uhlíku, který někomu vadí, jinému nikoli…

2/ vykuřovací pícka – v obchodem či na internetu najdeme velkou nabídku vykuřovacích pícek z různých materiálů. Jsou nabízeny z keramiky, kamene, kovové, skleněné,… Vždy obsahují „sítko“, na které se vykuřovadlo pokládá a využívají čajové svíčky, jako zdroje tepla a žáru.

3/ samovýroba vykuřovací pícky – ať už s dětmi nebo sami můžeme tvořit s keramikou. Případně můžeme využít jakéhokoli svícínku, jedinou podmínkou je, aby byl nějak dírkovaný kvůli lepšímu přístupu vzduchu. Následně si zakoupíme v drogerii kovové sítko na nečistoty do dřezu. To položíme na svícen s čajovou svíčkou a na něj položíme vypálený hliníkový kalíšek od čajové svíčky. Do něj pak vložíme vykuřovadlo…. hotovo! Toto řešení mám osobně nejraději. Dává velký prostor pro tvořivost, různorodost a i manipulaci v rámci cestování…

Vykuřování jako očista...
 

Vykuřování je prastará technika, pomoci které se lidé čistili od všeho, co jim neprospívalo. Činili tak nejen na duchovní úrovni, jako očistu před zlými duchy, ale i jako očistu fyzickou. Díky tomu si mohli udržet lepší zdraví a zabránit tak nakažení různými bakteriemi a viry. Vědomi si propojení emocí s fyzickým zdravím, využívali vykuřování i jako očistu v rámci emocionální rovnováhy.

Ač se vývoj světa i lidstva významně posunul, esence člověka zůstává stejná. Rovnováha fyzické, mentální a emocionální úrovně je základem pro radostný a spokojený život. Ne vždy umíme ovlivnit situace, které se kolem nás dějí a emocionálně se nás dotýkají a ne vždy se dokážeme ubránit dopadům, které to na naší rovnováhu má. V takových situacích je technika vykuřování velmi efektivní.

V životě každého nás jsou i situace, kdy přicházíme o někoho milovaného a ztráta je natolik veliká, že můžeme propadnout do pocitu úplného odpojení. Život kolem nás se může stát jakousi kulisou, která nás přestává zajímat. Jediné, co může být středem našeho Bytí je spousty otázek, které jsme nestihli položit, spousty slov, které jsme nestihli vyslovit a spousty odpuštění, o které jsme nestihli požádat. I v těchto situacích má vykuřování své hluboké opodstatnění. Je totiž komunikační technikou bez ohledu na stav, ve kterém se nacházíme, tedy jestli „jsme“ v duchovní či fyzické formě. V takovém případě se jedná o dočištění vztahu, který nás i po smrti druhého váže (či dokonce svazuje), a na základě kterého jsme následně ochotni propustit vše, co bylo a znovu se vědomě rozhodnout pro život, na kterém budeme zúčastněni i bez našeho milovaného člověka.

Vykuřování je zkrátka nenáročná, ale velmi účinná a hluboká technika očisty, kterou můžeme mít kdykoli po ruce a pomoci tak sobě či komukoli (nebo i čemukoli) jinému.

6 položek celkem