NEJSTE SI JISTI, JAK S VYKUŘOVÁNÍM ZAČÍT? ŽÁDNÝ STRES, JE TO OPRAVDU JEDNODUCHÉ A JÁ VÁM STOJÍM V ZÁDECH. PTEJTE SE... ;-)

Kadidlo - bojovník proti zánětům...

O účincích kadidla bylo řečeno už mnohé. Ne nadarmo patří ke třem darům Tří králů při narození Ježíše, mezi které se řadí zlato, myrha a právě kadidlo.... A co na to moderní věda? Nestačí vám jen výroky o jeho prospěšnosti, ale zajímá vás trošku vědecký pohled? Čtěte dále...

V poslední době se kadidlo začíná dostávat do popředí zájmů vědeckých týmů, protože se zjistilo, že kyseliny obsažené ve stromech kadidlovníků (Bosweliia) umí přeprogramovávat enzym, který máme v těle a má klíčovou úlohu při vzniku zánětů (5-Lipoxygenáza). Substance z kadidlovníků tak umí pozitivně ovlivnit astma, revmatickou artritidu a neurodermatidu, říká Oliver Werz z  Friedrich-Schillerovy univerzity v Jeně.

Tento tým provádí již několik let výzkum. Ve svých pokusech použil syntetický protizánětlivý lék Zileuton a přírodní látky s protizánětlivým potenciálem, mezi nimiž bylo právě i kadidlo. Tým profesora Werze byl překvapen, že zatímco se Zileuton i další přírodní látky ihned usídlily přímo v aktivním centru enzymu, aby zablokovaly vznikající zánět, kadidlo postupovalo úplně jinak. Jeho substance se spojila s enzymem na místě mimo jeho aktivní centrum. Toto propojení začalo způsobovat neobvyklé strukturální změny v chování tohoto enzymu. Nejen že začalo v jeho centru protizánětlivě působit, ale začalo ovlivňovat dominovým efektem i další strukturální změny tohoto enzymu. Jak uvádí spoluautorka výzkumu Jana Gerstmeier, z analýzy molekulárního komplexu a jeho možných účinků vyplývá, že 5 - lipogenáza pod vlivem kadidla nejenže přestává aktivovat zánět, ale svoji funkci dokonce obrátí. Místo aby spustila zánět, produkuje protizánětlivé substance.

Tento vědecký tým si uvědomuje potenciál svého výzkumu v oblasti vývoje protizánětlivých léků nejen ve výše uvedených oblastech onemocnění. A tak má v plánu dále zaměřovat svoji pozornosti ke kadidlu, co by léku proti zánětům. 

Třeba se tedy jednou dočkáme, že bude síla přírody využívána, bez ohledu na farma lobby. V tuto chvíli neumožňují zákony a předpisy v ČR jakkoli kadidlo spojovat s léčivými účinky... přes všechna historická i vědecká fakta.

A tak je jen na nás, k čemu inklinujeme, co s námi více souzní, a kterým směrem se naše vlastní volby vydávají... 

 

Zdroj:  https://www.wissenschaft.de/gesundheit-medizin/weihrauch-wie-das-heilige-heilmittel-wirkt/

Friedrich-Schiller-Universität Jena: Nature Chemical Biology, doi: 10.1038/s41589-020-0544-7